Tydzień Profilaktyki

Od 29 maja do 2 czerwca w naszej szkole odbywał się Tydzień Profilaktyki.
Każdego dnia przed lekcjami przy wejściu do szkoły mogliśmy losować słowo motywujące do działania. Na górnym holu została wyeksponowana skrzynia, do której można było wrzucać ,,przepis na zdrowe życie” związany z potrawą, stylem życia, radzeniem sobie z problemami.
Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w zajęciach związanych z profilaktyką uzależnień lub poruszających temat handlu ludźmi. Zajęcia te prowadziły panie pedagog Anna Patynowska-Gendek i Monika Anczarska.

W poniedziałek uczniowie klasy 3a pod opieką pani Emilii Piętki uczestniczyli jako publiczność w rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Garwolinie. Licealiści obserwowali przebieg postępowania cywilnego w sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej. Kulisy pracy sądu zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Wycieczka była interesującą formą zdobycia wiedzy na temat przysługujących każdemu człowiekowi praw i wolności.

We wtorek w ramach X. edycji Tygodnia Konstytucyjnego w klasach 1f oraz 2b odbyły się warsztaty przeprowadzone przez adwokat Paulinę Kieszkowską-Knapik dotyczące naszych konstytucyjnych praw i wolności. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy zwracało uwagę młodych obywateli na znaczenie Konstytucji RP w codziennym życiu Polaków. Tematyka zajęć obejmowała także problem łamania praw obywatela oraz handel ludźmi. Wydarzenie to odbyło się dzięki staraniom pani Emilii Piętki.

Również we wtorek na długiej przerwie na górnym holu został zorganizowany pokaz mody szkolnej. Za jego zorganizowanie dziękujemy przedstawicielom klasy 1f.

W środę szkolni mediatorzy zostali zaproszeni do udziału w kolejnej edycji warsztatów. Warsztaty poprowadziła pani psycholog Anna Tudek, która jest opiekunem projektu ,,Mediacje w edukacji”. Również tego dnia zachęcaliśmy wszystkich Nauczycieli i Uczniów do delektowania się podczas przerw zdrowym drugim śniadaniem. Natomiast w piątek w ramach Dnia bez Smartfona podczas pobytu w szkole staraliśmy się nie korzystać z telefonów komórkowych.
W klasach 1c, 1d, 1f, 2f, 3a i 3b w ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie pani Emilia Piętka przeprowadziła zajęcia o tematyce handlu ludźmi: Handel ludźmi jako współczesna forma zniewolenia. Co na temat handlu ludźmi mówi prawo?

Wszystkie te działania, przygotowane przez panie: Annę Patynowską-Gendek (pedagog szkolny), Monikę Anczarską (pedagog specjalny) i Annę Tudek (psycholog szkolny) miały na celu podniesienie kompetencji dotyczących zdrowia, świadomych wyborów w zakresie stylu życia, dojrzałego rozumienia wolności i praw człowieka.