Aktualności Konkursy Konkursy przedmiotowe wycieczki

Wyjazd edukacyjny do Ravensbrück

W dniach 21 i 22 września 2021 roku uczeń naszego liceum Tomasz Ochnik, będąc laureatem X Ogólnopolskiego Konkursu Literacko – Historycznego „Polskie więźniarki w Ravensbrück” pod patronatem dr Wandy Półtawskiej, brał udział w wyjeździe edukacyjnym do Niemiec.  Celem konkursu jest m.in. kształtowanie świadomości narodowej młodzieży, zachęcanie do podejmowania samodzielnych poszukiwań badawczych oraz wnikania w istotę procesów historycznych. Koordynatorem turnieju w szkole była nauczycielka historii pani Ewa Pawełek, a opiekę nad uczniem podczas wyjazdu sprawował pan Wojciech Kwapisz.

W pierwszym dniu wyjazdu uczniowie zwiedzili Magdeburg – miasto leżące w środkowych Niemczech położone nad rzeką Łabą o niezwykle bogatej przeszłości. Laureaci konkursu odwiedzili m.in. jego centrum z monumentalną katedrą, gdzie pochowany jest cesarz Otton I. Następnie przejechali do  miasteczka Furstenberg, w którego dzielnicy położony jest były nazistowski obóz koncentracyjny dla kobiet – Ravensbrück.  Wraz z przewodnikiem odbyli spacer edukacyjny po terenie obozu, uczestniczyli w prezentacji filmu z wypowiedziami kobiet – więźniarek, którym udało się przeżyć, a także zapalili znicz, oddając hołd pomordowanym.

Drugiego dnia uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali stolicę Niemiec – Berlin. Dzięki przewodnikowi uczestnicy wyjazdu poznali historię miasta, zobaczyli najważniejsze jego zabytki i miejsca historyczne – symboliczną Bramę Brandenburską, fragmenty Muru Berlińskiego – dzielącego niegdyś miasto na część wschodnią i zachodnią. Uczniowie odbyli spacer główną ulicą Berlina Unter den Linden, podziwiając znajdujące się tam zabytki: katedry, kościoły, pałace, parki, budynki uniwersytetu, operę i teatry.