Zakończenie programu
Certyfikacji klas w zakresie edukacji prawnej

Dnia 22 kwietnia w naszej szkole  odbyła się uroczystość podsumowania programu realizowanego w ramach współpracy I Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie ze Akademią Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie pt. „Certyfikacja klas w zakresie edukacji prawnej”.

Celem podjętej inicjatywy było przede wszystkim podniesienie poziomu wiedzy i świadomości prawnej poprzez organizację szeregu inicjatyw edukacyjnych na lekcjach wiedzy o społeczeństwie, m.in. spotkań z  ekspertami w dziedzinie prawa, wizyt w Sądzie Rejonowym w Garwolinie oraz Areszcie Śledczym w Warszawie. Realizowane projekty miały  za zadanie kształtować postawy obywatelskie, patriotyczne oraz społeczne. Program  certyfikacyjny skierowany został do klas o profilach prawno-psychologicznym (3a i 4a) i lingwistycznym (3b, 4b). Łącznie wzięło w nim udział 89 osób, a wszystkie działania koordynowały panie: Emilia Piętka oraz Ewa Pawełek, nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie.

W spotkaniu podsumowującym uczestniczyli przedstawiciele Akademii Wymiaru Sprawiedliwości: Kierownik Działu Promocji Mediów, pani Katarzyna Dąbrowska oraz ppłk Michał Stefaniak, którzy wręczyli certyfikaty dla uczniów realizujących program. Certyfikat uprawnia uczestników do dodatkowych punktów przy rekrutacji na studia I stopnia stacjonarne na kierunku prawniczych prowadzonych w Uczelni.

Uroczystość dodatkowo uświetnili uczniowie klasy 3a, którzy przeprowadzili symulację rozprawy sądowej o uporczywe nękanie. Młodzież – według przygotowanego wcześniej scenariusza – wcieliła się w role: sędziego, oskarżyciela publicznego (prokuratora), oskarżyciela posiłkowego, oskarżonego, obrońcy oskarżonego oraz świadków.

Gratulujemy uczniom wytrwałości oraz chęci zdobywania wiedzy, która znacznie wykracza poza program nauczania.