Aktualności

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Od października br. nasza szkoła przystąpiła do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, czyli nauczania poprzez kino. W ramach comiesięcznych spotkań z cyklu „Między tekstami kultury” bierzemy udział w  wyjątkowych seansach filmowych, słuchamy tematycznych prelekcji oraz uczestniczymy w zajęciach edukacyjnych inspirowanych ciekawymi scenariuszami.

Program powiązany jest z podstawą programową i organizowany przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, a jego celem jest przygotowanie uczniów  do odbioru tekstów kultury i omawiania nowych zagadnień z zakresu wielu dziedzin, wspieranie podczas przygotowania do egzaminu maturalnego, inspirowanie i pobudzenie ciekawości świata, rozwijanie zainteresowań i kompetencji czytelniczych oraz medialnych, poszerzanie perspektywy odbioru tekstów kultury, pomysł na uatrakcyjnienie szkolnych zajęć poprzez pracę z materiałami audiowizualnymi.

Wśród propozycji przygotowanych przez organizatorów znajdują się filmy wartościowe pod względem artystycznym i poznawczym, nowości oraz tytuły należące do kanonu polskiej i światowej kinematografii, m.in. „Dekalog I” reż. K. Kieślowski, „Syn Szawła” reż. L. Nemes, „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie” reż. R. Lewandowski „Ida” reż. P. Pawlikowski, „Pokot” reż. A. Holland.

Wybrane fragmenty z  recenzji uczniów z klasy Ig po obejrzeniu filmu „Dekalog I”:

Film „Dekalog I” jest interpretacją pierwszego przykazania „Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną”. Głównym bohaterem jest Krzysztof – wykładowca na wyższej uczelni samotnie wychowujący syna. Krzysztof to ateista i racjonalista. Uważa, ze wszystko można zdefiniować za pomocą wzorów matematycznych i algorytmów komputerowych. Centralne miejsce w jego życiu zajmuje komputer, w którego możliwości analityczne bezgranicznie ufa.

Przesłanie filmu jest bardzo aktualne, szczególnie dla młodych ludzi zatopionych w komputerach i smartfonach. Warto obejrzeć ten film, aby uświadomić sobie, ze w życiu trzeba się kierować wartościami duchowymi, a nie przywiązywać się do świata materialnego.

„Dekalog I” to film warty obejrzenia, nie jest jednak dla każdego. Do jego obejrzenia trzeba dojrzeć, gdyż nie każdy może zrozumieć sens tej produkcji.

„Dekalog I” podobał mi się mimo całkiem krótkiej formy. Sądzę, że reżyser ciekawie przedstawił interpretację pierwszego przykazania. Myślę, że osiągnął swój cel – pokazał ludziom, że nie wszystko da się obliczyć i przewidzieć.

Recent Posts

  • Aktualności

Przez Strasburg do Paryża…

Strasburg to urocze miasto we wschodniej Francji, znane przede wszystkim z malowniczej starej dzielnicy, katedry…

6 dni ago
  • Aktualności

Żegnamy maturzystów

„W przeszłość przenoszą nas wspomnienia, a w przyszłość – marzenia”                                                                                                           Herbert George Wells W…

1 tydzień ago
  • Aktualności

Wizyta studyjna

W dniu 26 kwietna grupa 33 licealistów z klasy 2b wraz nauczycielkami: p. Emilią Piętką…

1 tydzień ago
  • Aktualności

Mistrzowie koszykówki

W dniu 15 kwietnia 2024 w hali Zespole Szkół nr 2 w Garwolinie został rozegrany…

2 tygodnie ago
  • Aktualności

Festiwal Kultury Niemieckiej

Konkursy, quizy, smakołyki i spora dawka wiedzy o kulturze niemieckiej - takie atrakcje w ramach…

2 tygodnie ago
  • Aktualności

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Celem święta jest  promocja książki i  czytelnictwa. Święto narodziło się w Katalonii. 23 kwietnia zmarli…

2 tygodnie ago

This website uses cookies.